Я ознайомився із Політикою конфіденційності та даю свою згоду на обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності Згоден
Гаряча лінія:
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00

Пресс-центр

Новости

ПОРАДА ЮРИСТА: Як одружитися або розлучитися людям з пропискою в зоні бойових дій на Донбасі?

18.08.2018

Фото: Радіо Свобода

Відповідно до Сімейного Кодексу України шлюб – це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Шлюбний вік для чоловіків і жінок встановлюється у вісімнадцять років. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, рішенням суду їй може бути надане право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Державна реєстрація шлюбу

Державна реєстрація шлюбу встановлена ​​для забезпечення стабільності стосунків між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Реєстрація шлюбу виконується органами державної реєстрації шлюбу Міністерства юстиції України. З інформацією про адреси та контакти всіх відділів державної реєстрації актів цивільного стану можна ознайомитися на сайті Міністерства Юстиції України.

Подавання заяви про реєстрацію шлюбу

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто в будь-який орган державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором незалежно від прописки наречених.

Також заяву можна подати через інтернет. Для цього Міністерство юстиції України запустило спеціальний веб-портал "Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану".

Потрібні документи

  1. Паспорт – надається жінкою і чоловіком під час подавання заяви про державну реєстрацію шлюбу для посвідчення своєї особи.
  2. Ідентифікаційний номер.
  3. Документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо) – для осіб, які вже були в шлюбі.
  4. Копія рішення суду про надання права на шлюб – для осіб, які не досягли шлюбного віку.
  5. Документ, який підтверджує причину скорочення терміну державної реєстрації шлюбу – в разі, якщо з поважних причин шлюб реєструється за скорочені терміни.
  6. Квитанція про сплату державного мита в розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0,85 грн) і послуг РАЦСу.

Під час подавання заяви через інтернет додаються скан-копії потрібних документів.

Місце реєстрації шлюбу

Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі – РАЦС). За заявою наречених реєстрація шлюбу також може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути в РАЦС.

Термін реєстрації шлюбу

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подавання особами заяви про реєстрацію шлюбу.

За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених упродовж одного місяця.

Якщо молодята не можуть з'явитися з поважних причин для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, термін такої реєстрації переноситься за їхньою письмовою заявою на інший день. У такому разі термін перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання відповідної заяви.

«Шлюб за добу»

Для забезпечення реалізації гарантованого державою права на шлюб, зокрема для внутрішньо переміщених осіб, в Україні діє пілотний проект щодо державної реєстрації шлюбу за скорочені терміни в обраному заявниками місці.

Перевагами проекту «Шлюб за добу» є спрощена процедура державної реєстрації шлюбу, брак потреби звернення до відділів державної реєстрації актів цивільного стану (реєстрація проводиться уповноваженими суб'єктами), проведення реєстрації шлюбу в час і в місці, обраному нареченими.

Пілотний проект «Шлюб за добу» введений у таких населених пунктах України: Київ, Одеса, Херсон, Маріуполь, Сєверодонецьк, Вінниця, Дніпро, Луцьк, Миколаїв, Кам'янець-Подільський, Рівне, Житомир, Харків, Ужгород, Чернівці, Івано-Франківськ, Суми, Тернопіль, Чернігів, Кривий Ріг, Бахмут, Запоріжжя, Біла Церква, Бориспіль, Кропивницький, Станиця Луганська, Білгород-Дністровський, Полтава, Кременчук, Чугуїв, Хмельницький, Черкаси, Хотин, Ковель, Нововолинськ, Нікополь, Кам'янське, Волноваха, Лиман, Покровськ, Коростень, Мукачево, Тячів, Олександрія, Вознесенськ, Первомайськ Миколаївської області, Ізмаїл, Дубно, Сарни, Тростянець Сумської області, Генічеськ, Нова Каховка, Канів, Сміла, Вижниця та с. Білозір'я Черкаського району Черкаської області, с. Кам'яниця Ужгородського району Закарпатської області.

З адресами та контактами суб'єктів, які беруть участь в пілотному проекті, можна ознайомитися на сайті Міністерства Юстиції України.

Документ, що підтверджує укладення шлюбу

Документом, що підтверджує укладення шлюбу, є свідоцтво про шлюб. Причому, з 1.10.2016 видається два свідоцтва про шлюб – по одному для кожного з подружжя.

Розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу виконується органами державної реєстрації актів цивільного стану або в судовому порядку.

Розірвання шлюбу в РАЦСі

Подружжя, яке не має неповнолітніх дітей, може розірвати шлюб в органі державної реєстрації актів цивільного стану на підставі спільно поданої заяви.

За заявою одного з подружжя розірвання шлюбу можливе, в разі якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

У який РАЦС подавати заяву

За загальним правилом заяву про розірвання шлюбу потрібно подавати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем прописки подружжя або одного з них.

Водночас, відповідно до п. 3 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених наказом Мін'юсту № 52/5 від 18.10.2000, громадяни України, які проживають на тимчасово неконтрольованій території України та внутрішньо переміщені особи можуть подавати заяву про розірвання шлюбу в будь-який орган державної реєстрації актів цивільного стану на території України.

Термін розірвання шлюбу в РАЦСі

Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться після закінчення одного місяця з дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана.

У разі, якщо подружжя через поважну причину не може з'явитися в РАЦС для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, термін такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. Водночас термін перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Розірвання шлюбу через суд

Подружжя, яке має неповнолітніх дітей, може розірвати шлюб тільки в судовому порядку.

Залежно від згоди подружжя на розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний за спільною заявою подружжя або за позовом одного з подружжя.

Розірвання шлюбу судом за спільною заявою подружжя

Подружжя має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови реалізування ним права на особисте виховання дітей.

Суд виносить рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подавання заяви, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка та після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Розірвання шлюбу судом за позовом одного з подружжя

Позов про розірвання шлюбу може бути поданий одним із подружжя.

Позов про розірвання шлюбу не може бути поданий під час вагітності дружини та впродовж одного року після народження дитини, крім випадків, встановлених Сімейним кодексом.

Суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

До якого суду подавати позов

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи, за загальним правилом, подаються до суду за її зареєстрованим місцем проживання.

Водночас, позови про розірвання шлюбу можуть подаватися також за зареєстрованим місцем проживання позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання будь-кого з них.

Водночас потрібно врахувати зміни територіальної підсудності судів, що перебували на території, яка сьогодні є неконтрольованою. Розпорядженням Вищого спеціалізованого суду України від 02.09.2014 року розгляд справ, підсудних таким судам, було передано іншим судам на території України. Так, наприклад, справи Ворошиловського районного суду міста Донецька були віднесені до підсудності Селидівського міського суду Донецької області, справи Радянського районного суду міста Макіївка – Краматорському міському суду Донецької області тощо. (Текст Розпорядження).

Однак потрібно звернути увагу, що зараз в Україні відбувається судова реформа, в межах якої Указом Президента України 29.12.2017 року більшість місцевих судів було ліквідовано та зараз йде створення окружних судів. У зв'язку з цим, під час подавання позову потрібно уточнювати актуальну інформацію про те, до якого саме суду має подаватися позовна заява.

Документи, що підтверджують розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, проведене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу.

Документом, що підтверджує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Момент припинення шлюбу

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

У разі розірвання шлюбу через суд шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Позначка в паспорті

З 1.10.2016 позначка про шлюб або про розірвання шлюбу більше не проставляється в паспорті. Ці зміни в оформленні шлюбу та розлучення відбулися відповідно до закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України».

Поділитися новиною: Наверх Головна
Статистика на 18.11.2018
ГУМАНІТАРНИЙ ШТАБ ПРАЦЮЄ
1565 днів 12 год. 21 хв. 52 сек.
видано
12 174 993
продуктових наборів
з них
11 295 925
дорослих наборів і
879 068
наборів для дітей
від 0 до 35 місяців
Останні новини
Читати всі новини
Відео
Фото
КОНТАКТИ
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00