Гаряча лінія:
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00

Пресс-центр

Новости

Про роль волонтерів і недержавних організацій — у статті «Дзеркала тижня»

18.08.2014

Представляємо Вашій увазі текст статті "Людина людині винна", опублікованій у газеті "Дзеркало тижня". У статті автор розповідає про незамінну роль десятків самовідданих волонтерів, волонтерських організацій і фондів. Фонд Ріната Ахметова має честь співпрацювати з багатьма й разом допомагати жителям Донбасу.

 

ЧЕЛОВЕК ЧЕЛОВЕКУ ДОЛГ

 

За останні три місяці громадські активісти-волонтери вимушено набили руку в евакуації та розселенні біженців із Донецької, Луганської областей та Криму. Без надання коридорів, практично без централізованої допомоги держави вони щодня продовжують витягувати із зони АТО й забезпечувати всім необхідним сім'ї, котрі втікають від насильства. Як влаштована ця система порятунку біженців, котра виникла серед хаосу, і з якими викликами доводиться стикатися її учасникам?

Наразі в Україні діють понад 60 волонтерських організацій із різними функціями, які допомагають вимушеним переселенцям. Їхні заслуги не можна порівнювати, і тим більше складати якісь рейтинги: зусилля кожної людини, яка добровільно узялася виручати незнайомі родини, часом ризикуючи заради цього життям, є однаково безцінними. Можна лише виділити найбільші організації, завдяки яким допомога біженцям зі східних областей країни і Криму набула обрисів якоїсь загальнодержавної системи.

Це, наприклад, Волонтерська Сотня, що з'явилася ще у грудні на Майдані. Починали з підвезення дров та організації польових госпіталів на приватних квартирах під час революції. Коли сталася окупація Криму й до Києва потягнулися перші переселенці, волонтери Сотні приготували їм трохи їжі й поїхали відвідати. Із цього почався новий виток розвитку організації, яку з дедалі меншою часткою іронії називають альтернативним міністерством соціальної політики.

Зараз на повному забезпеченні волонтерів Сотні перебувають 28 регулярних поселень у Київській області, у кожному з яких проживають приблизно 50 осіб. Сотня відправляє поранених під час АТО на лікування за кордон, займається постачанням Національної гвардії й Самооборони. Часто інші волонтерські організації звертаються до Сотні у випадках, коли потребують продовольства.

Донбас-SOS. Героїчна організація, яка перебрала на себе найбільш ризиковану частину допомоги біженцям — евакуацію із зони АТО. Далі члени організації передають людей Волонтерській Сотні, Схід-SOS або іншим своїм колегам, які займаються розселенням.

У скарбничці волонтерів Донбас-SOS є історії з визволенням заручників із полону терористів, із зупинкою потягів заради спасіння однієї сім'ї та інші, гідні цілих книг. Серед партнерів організації — Донецька обласна державна адміністрація, Червоний Хрест, благодійний фонд Ріната Ахметова. Можна довго і справедливо розмірковувати про роль самого Ріната Ахметова в історії регіону й цієї війни (для висновків і прийняття рішень щодо цього буде свій час), проте заперечувати або замовчувати позицію Фонду було б помилкою. Фонд від самого початку конфлікту системно допомагає біженцям в усіх напрямах: від вивезення до розміщення, забезпечення та реабілітації й повернення додому у звільнені міста.

Центр взаємодопомоги "Врятуємо Україну", який, безумовно, потрапляє до цього списку, оскільки відкрив шляхи до порятунку для мешканців Слов'янська і Краматорська в найважчий період облоги цих міст, — це справжній «снігова грудка», запущена одним гідним вчинком одного достойного чоловіка.

Зараз уже в багатьох на слуху ім'я пастора зі Слов'янська Петра Дудника, але спочатку він просто вивіз із міста знайому родину з прийомними дітьми й написав про це у facebook. За постом пішло безліч прохань про допомогу, і Петру спішно довелося шукати відповіді на два запитання: як вивозити й куди? Дружина Петра Тамара взялася вивчати можливості розміщення, сам пастор — можливості евакуації.

Оскільки в родині Петра шість прийомних дітей, він вже давно був знайомий зі співробітниками благодійного фонду Ахметова. Фонд зв'язався з ним, запропонував допомогу. Поступово до Петра почали примикати інші волонтери, почала утворюватися організація. Людей вивозили з міста щодня — забирали всіх, хто збирався в умовленому місці, біля міського басейну, незважаючи на всі труднощі й опір терористів, які контролювали Слов'янськ.

"У моєму розумінні коридор — це коли є домовленість обох сторін конфлікту про припинення вогню і сповіщення про це місцевих жителів, — розповідає Петро. — За весь період нічого подібного організовано не було".

Спочатку для евакуації використовували мікроавтобуси. Незабаром бойовики заявили, що мікроавтобуси потрібні їм для вивезення поранених: транспорт, що дозволяв за раз перевозити десятки людей, довелося заховати й обмежитися легковими машинами. Чотири з них відібрали на блокпостах, а їхніх водіїв терористи взяли в полон із формулюваннями на кшталт: "Часто виїжджаєш із міста, напевно, зливаєш інформацію про наші позиції". Перших двох утримували в підвалі СБУ, двох інших — у будівлі райвідділу міліції. На щастя, всіх чотирьох вдалося звільнити.

Зараз "Врятуємо Україну" продовжує займатися евакуацією з Донецька й Луганська, а сам Петро організував лагодження пошкоджених дахів будинків у звільнених містах, намагаючись встигнути до осені, коли підуть дощі. До цієї роботи пастор залучив і волонтерів із Західної України, які з радістю відгукнулися на прохання про допомогу. На щастя, покрівельними матеріалами забезпечують знову ж таки волонтери та благодійники.

Розселенням біженців приватно й наданням юридичної допомоги у глобальних масштабах займається організація Схід-SOS. На їхню гарячу лінію щодня надходять приблизно 600 дзвінків.

22 липня організація зважилася провести мітинг біля адміністрації Президента, вимагаючи підключитися до вирішення проблем, непосильних для добровольців, чи то сто, тисяча або сто тисяч. Йдеться, наприклад, про відновлення документів, втрачених унаслідок пожеж, обстрілів або грабежів, документування показань людей, визволених із полону терористів. Також, незважаючи на чуйність жителів мирної території, житла на тривалий період усім вимушеним переселенцям однаково бракує, але ж квартири й будинки багатьох із них зруйновані, і на їх відновлення підуть місяці, а то й роки.

На сьогодні допомогу в розселенні біженців від імені держави в міру сил надають голови місцевих адміністрацій, які домагаються надання місць у гуртожитках і на базах відпочинку. За словами глави неурядової організації допомоги дітям, які опинилися у кризових ситуаціях, "М. АРТ. ІН-клуб" Вікторії Федотової, яка також активно бере участь в евакуації та розселенні біженців, на запити волонтерів моментально відреагували Дніпропетровська, Кіровоградська, Тернопільська, Чернівецька області. Знайшли можливість допомагати також у Львівській, хоча там до моменту початку бойових дій на Сході все було забито кримськими переселенцями. Досить байдуже відреагувала Одеса — за весь час АТО Вікторії вдалося розмістити там усього три сім'ї.

Взагалі Вікторія Федотова взялася за одну з непідйомних проблем — розміщення людей з інсуліновою залежністю, туберкульозних хворих, паралізованих хворих, психічно хворих. Виявляється, під час захоплення східних міст терористами до психіатричних лікарень в інших областях перевели лише хворих із тяжкими формами психічних захворювань, інших просто виписали.

Вікторія сама відповідає на дзвінки на "гарячу лінію", активно взаємодіє з фондом Ріната Ахметова, при якому віднедавна працює Гуманітарний штаб, котрий об'єднав підприємства Групи СКМ і ФК "Шахтар". Штаб працює за чотирма основними напрямами: евакуація із зони військових дій дітей, дітей-сиріт, багатодітних матерів, інвалідів і важких хворих, літніх людей; розміщення переселенців на базах, у санаторіях і таборах поза зоною військових дій; надання гуманітарної допомоги тим, хто залишився на місцях і хто покинув зону АТО; адресна допомога, зокрема, неповнолітнім дітям, які втратили батьків під час бойових дій. Зателефонувавши на безкоштовний номер 0 800 50 9001 або надіславши електронного листа на helpdonbass@fdu.org.ua, можна отримати інформацію про евакуацію із зони проведення АТО — дату й місце, звідки виїжджає транспорт, що важливо мати із собою, у які точки здійснюється евакуація, а також залишити заявку на вивезення, тимчасове розміщення або на отримання допомоги, зокрема, гуманітарної, медичної чи консультації психолога.

Допомогою людям з обмеженими фізичними можливостями, вимушеним втікати із зони бойових дій, також активно займається Асоціація інвалідів України. Члени асоціації домовляються із власниками санаторіїв і пансіонатів про розміщення підопічних, яких в Асоціації вже приблизно тисяча, забезпечують їх їжею, медикаментами та необхідним обладнанням. У взаємодії зі МНС та «Укрзалізницею» АІУ домоглася того, що з міст, захоплених терористами, залізничники безкоштовно вивезли за заявками координаційних штабів Асоціації понад 1150 людей з обмеженими фізичними можливостями.

Список буде неповним без Ради Громадянських Ініціатив, яка цієї весни стала одним із перших великих координаційних центрів допомоги біженцям. Рада взялася розселяти кримчан ще до того, як влада визначилися з офіційним статусом окупованого півострова. Тепер більшість волонтерських організацій так чи інакше координує з нею свої дії.

Діяльність волонтерів спонсорують десятки тисяч приватних осіб і компаній. Багато хто передає на їхні потреби мільйонні транші без публічного розголосу. Наприклад, тільки з розповідей активістів стало відомо про передання Волонтерській Сотні 1168000 гривень від інтернет-магазину "Розетка", перерахування 500000 гривень Раді Громадянських Ініціатив від "Промінвестбанку" та ін.

… «Дорога до снаги тому, хто йде»: більшість волонтерів, які рятують сотні й тисячі людей від насильства, ще вчора й уявити не могли, що будуть цим займатися. Вони були звичайними підприємцями, вихователями, водіями, священиками, студентами. Роблячи перший крок, ніхто з них не уявляв, як прийняти сигнал SOS, як розрахувати маршрут, де взяти транспорт, де знайти житло, тонну продуктів і мільйон гривень. Вони просто не побоялися прийняти виклик, і тепер на них тримається ціла галузь соціальної політики, яка виявилася не до снаги бюрократам.

 

Автор: Світлана Череда

Поділитися новиною: Наверх Головна
Статистика на 22.06.2018
ГУМАНІТАРНИЙ ШТАБ ПРАЦЮЄ
1416 днів 18 год. 37 хв. 42 сек.
видано
12 080 297
продуктових наборів
з них
11 204 994
дорослих наборів і
875 303
наборів для дітей
від 0 до 35 місяців
Останні новини
Читати всі новини
Відео
Фото
КОНТАКТИ
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00