Гаряча лінія:
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00

Пресс-центр

Новости

Як прийомній дитині повернути довіру до дорослих? БЛОГ Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова

06.03.2018

Фото: pixabay.com

Про теорію прихильності зараз багато говорять. Вчені всього світу сфокусували увагу на вивченні саме прихильності. З чим це пов’язано? У процесі експериментів і дослідів було встановлено, що потреба в прихильності є не тільки базовою, а й перевищує потребу в їжі.

Людина – істота соціальна. Для того щоби добре почуватися в цьому світі, людині необхідні глибокі, емоційно наповнені зв’язки з іншими людьми. Здатність встановлювати саме такі зв’язки формується з народження. Все наше життя ґрунтується на системі взаємовідносин, контактів. Усі наші відносини є проявом системи прихильності.

Для дитини прихильність має особливе значення. Ви знаєте, що теля, народжуючись, відразу стає на ніжки. Воно може підійти до мами-корови й попити молока. А людське дитинча народжується абсолютно нежиттєздатним, якби опинилося без дорослого. Без допомоги, підтримки, догляду йому просто не вижити. Тому, народжуючись, немовля відразу починає встановлювати відносини прив’язаності з мамою. Тут і далі я буду вживати слово мама. Я не маю на увазі біологічну маму малюка. Це може бути будь-який значущий дорослий.

Прихильність є основою, навколо якої, власне, формується особистість дитини.

Теорія прив’язаності з’явилася на світ завдяки Джону Боулбі. Ґрунтуючись на дослідженнях, Боулбі встановив, що найважливішою частиною материнського догляду є не обслуговування організмічних потреб малюка, а увага до сигналів, які він подає, і спілкування з ним. Основними чинниками прихильності дитини до матері виступають чуйність її реагування на подані ним сигнали, а також частота і тривалість реальної взаємодії з дитиною.

Джон Боулбі виділяє чотири стадії формування прихильності в дитини від народження до трьох років. Але найважливішим із них вважає перший рік життя. До 12 місяців у малюка сформовано чітке розуміння про доступність і чуйність мами.

Про стадії формування прихильності можна докладніше дізнатися, ознайомившись із вебінаром, підготовленим і проведеним працівниками Фонду Ріната Ахметова для порталу «Сирітству – ні!». 

Сьогодні мені б хотілося докладніше зупинитися на типах уподобань, які були описані Мері Ейнсворт, ученицею й послідовницею Джона Боулбі.

Надійна прихильність. Дитина повністю впевнена, що, якщо їй буде загрожувати небезпека, мама відразу прийде на допомогу. У малюка з мамою сформоване емоційне взаємоприйняття. Тому дитина спокійна, почувається в безпеці і з цікавістю вивчає навколишній світ. У віці трьох років малюк спокійно реагує на розлуку з мамою, з ним можна про це домовитися. (Тут і далі мається на увазі короткострокова розлука, скажімо, мама пішла до магазину.)

Тривожно-амбівалентна прихильність. У дитини немає впевненості в тому, що мама доступна і прийде на допомогу в той момент, коли буде потрібно. Розлуку з мамою така дитина переживає гостро. Реакція на розлуку може проявлятися в істериках чи агресії. Малюк частіше «липне» до матері, ніж пізнає навколишній світ.

Такий тип прихильності формується, якщо мама не послідовна у своїх реакціях. Для дитини дії дорослого завжди непередбачувані.

Тривожно-уникальний тип прихильності. Головною емоційної складовою контакту «дитина-мама» є тривожність. Дитина не чекає ні допомоги від дорослого, ні прийняття. Контакту з дорослим уникає, на вихід і прихід матері реагує однаково байдуже. Навколишній світ для дитини недоброзичливий і сповнений небезпек. Причина формування такого типу прихильності – холодні, здатні легко відштовхнути дитину дорослі, матері, що перебувають тривалий час у депресії. Дорослий демонструє відстороненість, не реагує на сигнали дитини. Такий тип прихильності формується в дітей, які пережили фізичне, психологічне або сексуальне насильство. Дорослий не є опорою, захистом, він швидше за небезпечний для дитини.

Тривожно-дезорганізований тип. Для дитини весь світ небезпечний! Потенційно загрожують усі і все: дорослі, діти, тварини, предмети, ситуації. Поведінка непередбачувана. Дітвора почувається абсолютно дезорієнтованою й дезорганізованою. Формується такий тип прихильності в ситуації систематичного жорстокого поводження, насильства, відсутності будь-коли або будь-якого досвіду прихильності. Часто виявляється агресія до людей навколо. Єдиний спосіб вижити для них – нападати!

Усі діти, які опинилися в інтернатних установах, будуть тією чи іншою мірою травмовані. Кожна дитина зі своєю непростою історією про те, що батько виявився ненадійним, а в гіршому випадку й небезпечною людиною.

Дітям, які опинилися в прийомній сім’ї, знадобиться достатньо часу, щоби знову навчитися довіряти дорослому і почуватися в безпеці. Часто це непростий шлях і для прийомних батьків. Тому дорослим знадобиться допомога.

Різні семінари, тренінги, вебінари, що проводяться Фондом Ріната Ахметова в межах програми «Сирітству-ні!», спрямовані на те, щоб допомогти і тим батькам, які вже прийняли в сім’ю дитину, і тим, хто тільки планує взяти малюка в сім’ю.

ДЖЕРЕЛО

Поділитися новиною: Наверх Головна
Статистика на 24.06.2018
ГУМАНІТАРНИЙ ШТАБ ПРАЦЮЄ
1418 днів 14 год. 34 хв. 34 сек.
видано
12 080 297
продуктових наборів
з них
11 204 994
дорослих наборів і
875 303
наборів для дітей
від 0 до 35 місяців
Останні новини
Читати всі новини
Відео
Фото
КОНТАКТИ
0800 509 001 Пн-Пт, з 9.00 до 18.00