Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Чи є у вас "травма війни"?

Чи є у вас "травма війни"?

Психологічна травма - це стан психіки людини, яка зазнала дуже сильного, шокового впливу, потрапила в ситуацію, коли її власному життю, життю тих, хто перебував поруч або близьких їй людей, загрожувала реальна небезпека. В умовах війни це, наприклад, часте перебування під обстрілами, загибель людей поруч, загроза власної загибелі, перебування в заручниках, пережите насильство і багато іншого.

Водночас не всі люди, які зазнали на собі подібних впливів, потрапляють у стан, званий психологічною травмою. Практично всі переживають сильні й гострі стани, але психологічна травма (а точніше - посттравматичний стресовий розлад) - це комплекс конкретних симптомів, наявність яких дає змогу говорити про присутність у людини таких наслідків травматичного впливу, з якими їй не вдається впоратися самій і за яких вона потребує допомоги фахівця.

Важливо розуміти, що справжню діагностику може зробити тільки кваліфікований фахівець. Водночас пропоновані запитання допоможуть зорієнтуватися тому, хто відповідає, чи потребує він допомоги такого фахівця.

Інструкція. Вам пропонується 20 запитань. Уважно вчитавшись у кожне з них, визначте, який із запропонованих варіантів відповідей найбільше відповідає вашому стану або поведінці.

  1. 1. Виберіть зі списку ситуації, які відбувалися з вами або свідком яких ви були під час воєнних подій
  2. 2. Чи перебуваєте ви зараз у безпеці?
  3. 3. Чи часто зараз ви згадуєте про страшні події, пережиті в період воєнних дій?
  4. 4. Чи виникають у вас сильні переживання в той момент, коли ви згадуєте про пережиті страшні події?
  5. 5. Чи бувають випадки, коли вам стає важко і сумно, коли ви засмучуєтеся, якщо бачите людей у військовій формі, військову техніку, зброю або щось інше, що нагадує про війну?
  6. 6. Чи буває, що ви раптово почуваєтеся так, ніби знову потрапили в той час і те місце, де була небезпека?
  7. 7. Чи сняться вам неприємні сни про події, пережиті під час війни?
  8. 8. Чи докладаєте ви зусиль, щоб уникнути думок і почуттів, пов'язаних із пережитими під час війни подіями (наприклад, печалі, провини, безсилля, страху, гніву тощо)?
  9. 9. Чи уникаєте ви дій або ситуацій, здатних нагадати про пережиті події (наприклад, не ходите на якісь заходи, уникаєте потрапляння в ті місця, які можуть нагадати про те, що сталося, не дивіться фільми про війну тощо)?
  10. 10. Чи траплялися у вас "прогалини" в пам'яті, коли ви не могли пригадати якісь деталі травматичної події, що сталася (наприклад, імена, особи, послідовність подій)?
  11. 11. Чи можна сказати, що ви втратили інтерес до занять, які раніше були для вас важливими або приємними, - наприклад, спорт, захоплення, спілкування?
  12. 12. Чи відчуваєте ви, що після всіх пережитих подій віддалилися від інших людей, втратили зв'язок із ними або бажання спілкуватися з ними?
  13. 13. Чи буває, що вам важко відчувати різні почуття, особливо любов або щастя?
  14. 14. Чи уникаєте ви будувати плани на майбутнє, чи є у вас відчуття, що у вас "немає завтрашнього дня"?
  15. 15. Чи порушений у вас сон після всього, що сталося з вами?
  16. 16. Чи були після пережитих подій такі періоди, коли ви відчували, що дуже дратівливі, або проявляли почуття гніву, поводилися агресивно?
  17. 17. Чи помічаєте ви, що вам стало складно зосередитися на чому-небудь після пережитого?
  18. 18. Ви помічаєте, що буваєте особливо насторожені або пильні навіть тоді, коли це не потрібно?
  19. 19. Чи відчуваєте ви сильний переляк на гучні несподівані звуки (наприклад, на автомобільні вихлопи, салюти, грім, стукіт дверей, що зачинилися, тощо) або на щось, що ви раптом побачили "краєм ока"?
  20. 20. У вас бувають фізіологічні реакції (прискорене серцебиття, м'язова напруга, тремтіння в руках, пітливість) у ситуаціях, що нагадують про пережиті події?