Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як переселенцям довести факт смерті або народження й отримати виплати?

07.07.2016

Як повідомляє Ресурс для переселенців, відсутність належним чином підтвердженого юридичного факту може стати проблемою в отриманні допомоги у разі народженні дитини, інших соціальних виплат та спадщини після смерті померлого.

Міністерством юстиції України розроблено Пам’ятку щодо процедури отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території України, та аналогічна Пам’ятка про отримання свідоцтва про смерть. Також затверджено зразки відповідних заяв до суду і відмов відділу державної реєстрації актів цивільного стану в проведенні вказаних процедур.

Отже, для отримання свідоцтва про смерть особи, яка померла на непідконтрольній території, необхідно:

  1. Звернутися в будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній легітимній владі України, й отримати письмову відмову, яка має бути використана під час підготовки заяви до суду;
  2. Подати до будь-якого суду заяву про встановлення факту смерті особи на непідконтрольній території, а разом із нею – відповідні докази і квитанцію про сплату судового збору (290 грн станом на 30.06.2016 р.).

Заява подається родичами померлого або їхніми представниками. У ній має бути вказано:

  1. Який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  2. Виклад доказів, що підтверджують факт смерті (доказами в справі можуть бути свідчення заявників, свідків, письмові докази, речові докази, зокрема звуко- та відеозаписи, висновки експертів).

Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви.

За результатами розгляду заяви суд виносить рішення про встановлення факту смерті особи або (в разі неналежної форми заяви або відсутності зазначених у заяві документів) про повернення заяви, або (в разі недостатніх доказів) про відмову. Суд має роз’яснити порядок оскарження рішення й невідкладно видати копію рішення заявнику.

Для отримання свідоцтва про смерть особа подає до найближчого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту та паспорт громадянина України.

Судовий збір не стягують за подання заяви щодо осіб, які загинули або зникли безвісти в районах проведення військових дій або антитерористичних операцій.

Для отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на непідконтрольній території, батькам або іншим законним представникам дитини необхідно:

  1. Звернутися в будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній легітимній владі України, й отримати письмову відмову, яку треба використати під час підготовки заяви до суду;
  2. Подати в будь-який суд за межами території незалежно від свого місця проживання:
  • Заяву про встановлення факту народження особи;
  • Належні докази;
  • Квитанцію про сплату судового збору (290 грн станом на 30.06.2016).

Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження заяви.

У разі задоволення заяви суд відразу видає копію рішення заявнику, у якому зазначає дані про дату й місце народження дитини, її стать, відомості про батьків або надсилає копію рішення до відділу реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації (у разі відсутності заявника під час прийняття рішення).

Суд повертає заяву – у разі неналежного форми заяви або відсутності зазначених у заяві документів. Суд відмовляє в задоволенні заяви – у разі недостатності доказів.

Для отримання свідоцтва про народження заявник подає в будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту і свій паспорт громадянина України.

Важливо! Родичами є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дідусь, бабуся, прадідусь, прабабуся, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун або піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, зокрема особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі. Законними представниками є батьки (усиновлювачі), опікуни.

За таких обставин посилання на показання свідків заявник має переконатися, що вони зможуть з’явитися в суд у день подання заяви про встановлення факту.

Доказами в справі можуть бути письмові докази оригінали або копії медичних документів, пояснення зацікавлених осіб, їхніх представників, показання свідків, речові докази, зокрема звуко- та відеозаписи, висновки експертів. Документи, видані органами та установами (зокрема, медичними установами), які розташовані на непідконтрольній території, теж можуть братися до уваги судом.

Рішення в справах про встановлення факту народження або смерті особи на непідконтрольній території може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

ДЖЕРЕЛО